• امروز : چهارشنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 4 October - 2023
باوجود کارشکنی‌های متعدد فرقه رجوی

دیپلمات شجاع ایرانی پس از پنج سال اسارت وارد کشور شد

  • کد خبر : 39607
  • 27 می 2023 - 10:53

باوجود کارشکنی‌های متعدد فرقه رجوی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک پس از پنج سال اسارت وارد کشور شد.

به گزارش فراق، این دیپلمات کشورمان با تحمل بیش از ۵۸ ماه حبس در بلژیک آن‌هم با اتهام واهی تلاش برای بمب‌گذاری در نشست فرقه تروریستی رجوی در پاریس عصر جمعه شش خرداد به ایران بازگشت.

وزرات امور خارجه و قوه قضائیه کشورمان در طول این مدت ضمن رایزنی با مقامات بلژیکی، بازداشت و زندانی شدن آقای اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش را نقض مصونیت دیپلماتیک و محاکمه وی را که به صدور حکم ۲۰ سال زندان برای این دیپلمات کشورمان انجامید، بدعتی غیرقابل قبول خواندند.

سال گذشته و باوجود کارشکنی‌های متعدد منافقین، اما مذاکرات پی در پی مقامات قضائی ایران و بلژیک، قانون معاهده انتقال محکومان بین دو کشور منعقد شد تا راه بازگشت دیپلمات کشورمان به ایران هموار شود.

به نوشته خبرگزاری مهر، کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که برای استقبال از آقای اسدی به فرودگاه رفته بود گفت: بعد از تلاش‌های گسترده شاهد حضور آقای اسدی هستیم و بابت آزادی ایشان خوشحالیم.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران تاکید کرد: در قضیه آقای اسدی حقوق بین الملل بسیار نقض شد؛ وی دیپلمات کشورمان در سفارت ایران در اتریش بودند و طبق اصول بین الملل و کنوانسیون ۱۹۶۱ ناظر بر روابط دیپلماتیک نمی‌توان دیپلمات‌ها را بازداشت کرد به ویژه اگر در یک کشور ثالث باشند یا در حال بازگشت به محل مأموریت خود باشند و آقای اسدی هم دقیقاً همین وضعیت را داشتند.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: این مسئله یعنی هم حکم بازداشت دولت بلژیک و هم دستگیری وی در آلمان و هم حکم لغو مصونیت دیپلماتیک ایشان توسط دولت اتریش خلاف ضوابط و اصول حقوق بین الملل است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=39607