وزیر امور خارجه ایران خطاب به مدیرعامل توییتر: چطور است به روبات های واقعی! در تیرانا نگاهی بیاندازید / اعتراف دو عضو جدا شده به مدیریت هزاران حساب توییتری توسط منافقین

وزیر امور خارجه ایران با انتشار توئیتی به بستن حساب کاربران واقعی ایرانی واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فراق، ظریف خطاب به مدیر عامل توئیتر نوشت:
« سلام جک. توئیتر حساب کاربران واقعی ایرانی شامل مجری های تلویزیونی و دانشجویان را با فرض اینکه که بخشی از یک عملیات نفوذ هستند بست. چطور است به روبات های واقعی! در تیرانا که برنامه تبلیغی تغییر رژیم در ایران که از واشنگتن هدایت می شود را نشخوار می کنند، نگاهی بیاندازید؟ »
بخش انگلیسی زبان تارنمای شبکه الجزیره نوشت که سازمان منافقین سازماندهی جریان توییتری جعلی اخیر را که با هشتگ هایی علیه جمهوری اسلامی به راه افتاده، برعهده داشت.
به راه افتادن کمپین گسترده سوء استفاده از شبکه های اجتماعی از سوی مخالفان جمهوری اسلامی، بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشت تا برای پی بردن به این که چه کسی پشت این پروژه است، دشمنان ایران را زیرنظر بگیرند.
اگر چه توییتر صراحتا به پرسش ها در مورد روشی که برای شناسایی سوءاستفاده سازمان یافته از این ابزار اجتماعی استفاده شده است پاسخ نداد، اما مارک اوون جونز (Marc Owen Jones) استاد تاریخ خاورمیانه دانشگاه اگزتر از این که چگونه می توان از طریق ابرداده در دسترس توییتر برای تشخیص وجود ربات ها استفاده کرد، می گوید: «اگر می خواهید از ربات ها استفاده کنید به تعداد زیادی حساب کاربری نیاز دارید. این بدان معناست که لازم است در یک روز، هفته یا ماه مشخص، تعداد زیادی حساب بسازید.»
وی می افزاید: اغلب حساب هایی که از اواخر ماه دسامبر تا ماه مه (دی۹۶-اردیبهشت۹۷) توییت هایی با هشتگ ایران آزاد (#FreeIran) و تغییر رژیم ایران(#Iran_Regime_Change) منتشر کرده بودند، در یک بازه زمانی چهارماهه ساخته شده بودند. این امر حاکی از آن است که بیشتر این توییت ها، کار ربات ها بوده اند.»
به گزارش الجزیره، اغلب حساب های مذکور تعدادی محدودی دنبال کننده داشتند و از تصاویری خنثی به عنوان عکس پروفایل استفاده می کردند. بیشتر این حساب ها منحصرا در مخالفت با جمهوری اسلامی توییت و اغلب از فرقه تبعیدی مجاهدین خلق(منافقین) طرفداری می کردند.
الجزیره در ادامه به نقل از اعضای سابق منافقین از این که چگونه این فرقه از هزاران حساب توییتری جعلی برای ارتقای جایگاه خود و اغراق در تمایل کاربران اینترنتی به تغییر نظام در ایران استفاده می کند، نوشت:حسن حیرانی عضو سابق فرقه رجوی (منافقین) در گفتگو با لیسنینگ پست، می گوید: «در کل می توانم بگویم که چندین هزار حساب(توییتری) از سوی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ عضو فرقه مدیریت می شوند. همه چیز به خوبی سازماندهی شده و دستورالعمل های روشن برای کاری که باید انجام شود، وجود داشت.»
واحد آنلاین فرقه رجوی (منافقین) به طور خاص در زمان اعتراضات در ایران که در دسامبر سال ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۶) آغاز شد، فعال بود. به اعضای این سازمان دستور داده شده بود تا بر ماهیت ضد دولتی این اعتراضات تاکید کنند.
به نوشته خبرآنلاین، حسن شهباز از دیگر اعضای سابق این فرقه می گوید: «کار ما این بود تا این اعتراضات را با پیدا کردن ویدئوها، نشر و بازنشر آن ها همراه با اظهارنظرهایی از جانب خود، پوشش دهیم.»
به گزارش این شبکه خبری، لشکر توییتری منافقین همچنین روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالانی که رایزنی را به درگیری ترجیح می دادند، هدف حمله قرار می دهند.

انتهای پیام

feraghnews.ir

فراق ، صدای رسای خانواده های اسیران فرقه رجوی است. کانال: feraghnews@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.