• امروز : جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 April - 2024
پژوهشگر امور بین الملل

رویکرد و اظهارات واشنگتن درباره فرقه رجوی متناقض است

  • کد خبر : 36545
  • 20 نوامبر 2022 - 13:14

دبیرکل بنیاد هابیلیان در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که مدعی شده بوده کشورش هیچ حمایتی از فرقه تروریستی رجوی نمی‌کند،گفت: اظهارات این مقام آمریکایی فریب کارانه و نشان دهنده تناقض عملکرد دولت آمریکا با اظهارنظرهای رسمی آنهاست.

به گزارش فراق، سیدمحمدجواد هاشمی نژاد درباره این موضع سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که گفته بود «واشنگتن فرقه رجوی را به عنوان یک جنبش دمکراتیک مخالف حکومت که نماینده مردم ایران هستند نمی بیند» گفت: آمریکا از میزان نفرت عمیق و تاریخی مردم ایران نسبت به فرقه تروریستی رجوی آگاه است، بنابراین چاره ای جز اذعان به این واقعیت ندارد تا خود را در برابر مردم قرار ندهد اما موضوع اینجاست که آنها در یک فرافکنی آشکار و برای مبرا کردن خود از حمایت های آشکار و نهان از فرقه رجوی چنین سخنان و مواضعی را اتخاذ می کنند.

دبیرکل خانواده شهدای ترور کشور افزود: اقدامات آشکار اتخاذ شده توسط دولت آمریکا در حمایت و پشتیبانی از فرقه رجوی ، حداقل در دو دهه اخیر، روشن می سازد که واشنگتن در سطح رسمی از فرقه رجوی پشتیبانی کرده است. اعلام رسمی پشتیبانی و حمایت از این گروه پس از اشغال عراق در سال ۱۳۸۳، خارج کردن این گروه از فهرست گروه های تروریستی در سال ۱۳۹۱ و موافقت با تأسیس دفتر پوششی این فرقه، موسوم به شورای مقاومت در واشنگتن در سال ۱۳۹۲ بخشی از حمایت های رسمی دولت آمریکا از این گروه تروریستی است. 

این پژوهشگر امور بین الملل افزود: به اذعان سرکرده فرقه رجوی، وزیر امور خارجه آمریکا در پرونده اخراج فرقه توسط دولت عراق، یکی از دستیارانش را مکلف به مذاکره با کشورهای جهان برای گرفتن موافقت آنها با پذیرش این گروهک کرد. آمریکایی ها پس از صرف وقت فراوان و مذاکره با ۷۵ کشور، در نهایت این گروه را در آلبانی جای دادند. این تلاش فزاینده و پرحجم رسمی آمریکا در حفاظت از یک فرقه بدنام و منفور تروریستی به چه معناست؟ در حالیکه این گروه در عراق استقرار داشت و موضوع اخراج آن، به دولت عراق و سازمان ملل مرتبط می شد، چرا دولت آمریکا رأسا دست به گفتگو با کشورها برای انتقال فرقه رجوی نمود؟ اینکه این مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید هیچ تماسی  فراتر از امور مربوط به اسکان دوباره اعضای فرقه رجوی با این گروه برقرار نشده است، به طور قطع، غیرواقعی و فریب کارانه است. 

هاشمی نژاد با اشاره به اظهارات سیمور هرش خبرنگار آمریکایی در سال ۱۳۹۱ گفت: این خبرنگار برجسته آمریکایی در یک افشاگری پیرامون حمایت رسمی دولت آمریکا از فرقه رجوی ، در نشریه نیویورکر و به نقل از مقام های سابق نظامی و اطلاعاتی آمریکا نوشته بود که گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق (فرقه رجوی) در زمان ریاست جمهوری جورج بوش در خاک آمریکا آموزش نظامی دیده اند.

به نوشته ایرنا، دبیرکل بنیاد هابیلیان افزود: هزینه ها و خرج کردهای بسیار هنگفت فرقه رجوی در اردوگاهی که بیش از ۲۰۰۰ نیروی تروریستی در خود جای داده است، با آن ریخت و پاش های مستمر و پرداخت های هنگفت به حامیان خارجی که اتفاقا در اسناد بین المللی هم به آنها اشاره شده است از کجا تأمین می شود؟ فرقه رجوی هیچ استقلالی از خود ندارند و ایالات متحده می داند که منشأ بودجه این گروه اکنون از کجا تأمین می شود، همانگونه که در دوران استقرار گروهک در عراق دوران صدام، عدم استقلال منافقین و منشأ آن بودجه ها مشخص بود.

هاشمی نژاد در پایان گفت: دولت آمریکا بهتر است به جای رویکرد ریاکارانه و نمایشی، از حمایت از این گروه تروریستی که علاوه بر هزاران شهروند ایرانی، تعدادی از شهروندان این کشور را نیز ترور کرده است دست بردارد.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=36545