• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023

تابستان پرتنش برای فرقه تبهکار رجوی

  • کد خبر : 41993
  • 26 سپتامبر 2023 - 13:11

اتخاذ رویکردهای استاندارد و قاعده‌مند اتحادیه اروپا در مواجهه با تروریست‌ها می‌تواند زمینه بازگشت به اخلاق در سیاست و همراهی با ملت‌ها و بازی نخوردن سیاستمداران توسط سودجویان و تبهکاران را فراهم کند.

به گزارش فراق، «سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد» در یاداشتی به عنوان آیا اروپا چشم خود را به روی ماهیت تهدیدآمیز منافقین باز کرده است؟ نوشت: فرقه رجوی سال‌هاست که در غرب و از جمله اروپا مشغول لابی گسترده با برخی سیاستمداران هستند. آن‌ها به‌رغم اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات تروریستی خود را آغاز کرده بودند و پس از انقلاب نیز در ترور هزاران شهروند و مقام ایرانی دست داشتند، با این حال به راحتی مورد حمایت کشورهای غربی قرار گرفتند. دفاتر آنان راه‌اندازی شد و خیلی آزادانه با ورود به پارلمان‌ها با نمایندگان و احزاب سیاسی دیدار می‌کردند.

با اینکه رجوی ها حدود هفت سال در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار داشتند اما خروج آن‌ها از این لیست، منجر به آزادی عمل بیشتر این فرقه و همچنین سیاستمداران فاسدی شد که حالا دست خود را برای همکاری آشکار با رجوی بازتر می‌دیدند و فرقه هم در همه این سال‌ها با فریب و سوءاستفاده از ناآگاهی یا تطمیع مالی سیاستمداران و وارونه جلوه دادن حقایق و فعالیت تحت نام‌های پوششی و غیرواقعی، تلاش کردند تا چهره‌ای متفاوت و غیرواقعی از ماهیت اصلی خود ارائه دهند.

تابستان متفاوت برای فرقه رجوی

با این حال تابستان امسال را می‌توان تابستان متفاوتی برای منافقین در نظر گرفت. دولت فرانسه در اقدامی قابل توجه ۲۹ خرداد ماه اعلام کرد که تجمع سالانه این فرقه را در اطراف پاریس ممنوع کرده است؛ هرچند در نهایت آن‌ها توانستند به شیوه‌های نامشخصی و از طریق حکم دادگاه برنامه خود را برگزار کنند اما حملات لفظی آن‌ها به دولت فرانسه نشان داد این یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی و نگران‌کننده برای این فرقه بوده است. یک روز پس از این اعلام ممنوعیت، ده‌ها نفر از نیروهای پلیس آلبانی با حکم دادگاه عالی مبارزه با تروریسم این کشور وارد اردوگاه منافقین در نزدیکی تیرانا شدند و تعداد قابل ملاحظه‌ای رایانه و وسایل ارتباطی از آن‌ها را ضبط کردند. اعضای این فرقه با پلیس آلبانی درگیری خشونت‌آمیزی پیدا کردند و مقامات آلبانی نیز اعلام کرده‌اند رجوی ها دست به اقدامات غیرقانونی زده‌اند که برخلاف توافق است.

کمتر از یک ماه بعد یعنی در ۲۲ تیرماه، پارلمان اروپا که به داشتن مواضع ضدایرانی در سال‌های اخیر شناخته می‌شود و همواره تعدادی از نمایندگان حامی منافقین در آن حضور داشته‌اند قطعنامه‌ای را صادر کرد که در بخشی از آن حملات سختی به فرقه تروریستی رجوی شده است. این قطعنامه موسوم به «توصیه‌هایی برای اصلاح مقررات پارلمان اروپا در مورد شفافیت، صداقت، پاسخگویی و مبارزه با فساد» در نتیجه تشکیل «کمیته ویژه دخالت خارجی در روندهای دموکراتیک در اتحادیه اروپا شامل تبلیغات سوء، تقویت صداقت، شفافیت و پاسخگویی در پارلمان اروپا» صادر شد.

ورود پلیس آلبانی به کمپ «اشرف ۳»

رجوی ها از سال‌های گذشته تاکنون به روش‌های مختلف تلاش کردند پشتیبانی سیاستمداران غربی از خود را جلب کنند تا با ارائه یک چهره موجه و قابل قبول از خود، به نوعی پیشنیه سیاه و تروریستی خود را پاک کنند. پارلمان اروپا در قطعنامه خود، فرقه تروریستی رجوی را سازمانی معرفی کرده است که «متهم به ارعاب، شکنجه و قتل اعضای دیاسپورای(مهاجران) ایرانی است و از شیوه‌های تهاجمی‌ و مبهم برای دیدار با نمایندگان پارلمان اروپا از جمله با پنهان‌کردن وابستگی حقیقی خود به این گروه استفاده می‌کند.» این نخستین بار است که یک نهاد عالی در اروپا این‌چنین بی‌پرده نسبت به فرقه رجوی مطالبی را بیان می‌کند.

در بخش دیگری از این قطعنامه، پارلمان اروپا به رفتارهای فریبکارانه فرقه رجوی اشاره می کند و می‌گوید: «این سازمان نام نمایندگان پارلمان اروپا را در لیست امضاکنندگان نامه‌هایی که امضا نکرده‌اند یا به عنوان میزبان مشترک کنفرانس‌هایی که هرگز آن را تأیید نکرده‌اند، گنجانده است.»

پیش از این هم ناظران و پژوهشگران مختلف ایرانی و غیرایرانی بر نکته اخیر مورد اذعان پارلمان اروپا تأکید کرده بودند که رجوی ها همواره در فهرست اشخاصی که به عنوان حامی خود منتشر کرده استنام برخی افراد را به بدون اطلاع و اجازه آن‌ها و به دروغ گنجانده است. نکته مهم این است که حتی برخی از افرادی که نامشان با اجازه خودشان در فهرست پشتیبانان آمده است اطلاع نداشتند که گروهی که در حال حمایت از آن هستند «فرقه تروریستی مجاهدین خلق» است.

رجوی ها برای گمراه کردن نمایندگان پارلمان اروپا از عناوین جعلی استفاده می‌کنند

فرقه رجوی از چندی قبل در اروپا و آمریکای شمالی با نام‌های مستعار یا تحت عنوان انجمن ها و مؤسسات پوششی فعالیت دارند و با این نام‌های ناشناخته برای سیاستمداران غربی سعی در جلب حمایت آن‌ها داشته‌اند. این موضوع در قطعنامه پارلمان اروپا مورد توجه قرار گرفته است و در بخشی از قطعنامه آمده است که منافقین برای گمراه کردن نمایندگان پارلمان اروپا و سامانه شفافیت (Transparency Register) از بیش از ۴۵ عنوان جعلی استفاده کرده‌ است.

فارس، یکی از خبرگزاری های داخلی ۱۹ شهریورماه فهرستی از مؤسسات و انجمن های پوششی فرقه رجوی را در کانادا منتشر کرد که شامل ۲۰ عنوان مؤسسه و گروه جعلی بود. بررسی رسانه‌های منافقین در چند سال اخیر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که به عنوان مدیران این انجمن‌ها معرفی شده‌اند در سال‌های اخیر در برنامه‌ها و مراسم فرقه رجوی، سخنرانی‌هایی در حمایت از این فرقه ارائه کرده‌اند. پیش از این نیز اعضای جداشده از منافقین از حجم قابل توجه انجمن‌های پوششی منافقین که به دنبال جذب کمک‌های مالی یا سیاه‌نمایی علیه ایران هستند پرده برداشته بودند. علی اکبر راستگو یکی از اعضای سابق فرقه رجوی در آلمان سال‌ها قبل با نگارش کتابی تحت عنوان «مجاهدین خلق در آیینه تاریخ»، در کتاب خود فهرستی بلندبالا از این انجمن های پوششی در کشورهای مختلف غربی منتشر کرده است.

رهبران حزب آلمانی از ارتباط فرقه رجوی با اعضای خود به شدت ناراضی هستند

این همه ماجرا در تابستان پرتنش فرقه رجوی نبود. اواخر شهریورماه روزنامه آلمانی برلین تسایتونگ در گزارشی مفصل و طولانی از نفوذ منافقین و جناح سیاسی پوششی آن موسوم به «شورای ملی مقاومت» در حزب «اتحادیه دمکرات مسیحی» آلمان پرده برداشت. بر اساس این گزارش، شاخه محلی اتحادیه دمکرات مسیحی در شهر کورفوستندام مورد نفوذ فرقه رجوی قرار گرفته است.

ایرانی تبارهای حزب از اعضای فرقه رجوی هستند و در انتخابات محلی به افرادی مثل دتلیف واگنر رأی می‌دهند که از حامیان فرقه رجوی است. برلین تسایتونگ گزارش می‌دهد که شورای موسوم به ملی مقاومت چگونه تلاش می‌کند تا پشتیبانی سیاسی و بین‌المللی را از طریق افزایش فشار بر تصمیم‌گیران سیاسی و اجتماعی و بخصوص پارلمانترها و سازمان حقوق بشری اعمال کند و این موضوع از منظر این روزنامه و حتی رهبران اتحادیه دمکرات مسیحی ترسناک به نظر می‌رسد.

رهبران این اتحادیه از ارتباط فرقه رجوی با اعضای خود به شدت ناراضی هستند و معتقدند که رجوی ها یک فرقه چپ و رادیکال است که به دلیل حمله به شهروندان ایرانی همیشه بین ایرانیان مخالف حکومت، بدنام بوده است. رهبران اتحادیه به تسایتونگ گفته‌اند دستگاه‌های اطلاعاتی اروپا به طور مرتب گزارش‌هایی درباره برنامه‌ریزی‌های فرقه رجوی برای انجام برخی عملیات‌ها منتشر کرده‌اند و گفته‌اند آن‌ها ایدئولوژیک هستند و حتی علیه اعضایشان دست به نقض حقوق‌بشر می‌زنند.

قدرت ایران در رفتارها نسبت به فرقه رجوی در اروپا در تابستان تاثیرگذار بوده است

دلیل این حجم از واکنش‌ها و رفتارها نسبت به منافقین در اروپا در تابستان جاری چیست؟ نمی‌توان تردید داشت که تعاملات تهران با طرف‌های اروپایی و اعمال قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران که ناشی از رخدادهای جدید در عرصه سیاست خارجی ایران از جمله پیوستن به پیمان‌های منطقه ای و بین‌المللی و ناکامی دشمنان در تحقق اهداف خود در اغتشاشات سال ۱۴۰۱ بوده است در این تحولات بی‌تأثیر بوده باشد؛ اما عاملی که باید به طور جدی آن را مدنظر داشت ماهیت کثیف و تبهکارانه فرقه رجوی است که مورد توجه اروپا قرار گرفته است. افشای اسناد متعدد درباره اقدامات تبهکارانه منافقین، حجم رفتارهای فریبکارانه و تهدیدآفرین فرقه رجوی علیه امنیت اروپا از جمله لابی‌گری‌ها و اعمال نفوذ در میان سیاستمداران از طریق رشوه و هدایا آنچنان شدت یافته که مقامات ارشد برخی از این کشورها را نگران کرده است.

اقدامات صورت گرفته یا مواضع اتخاذشده در اروپا را نباید به مثابه مبرا بودن آن‌ها از پشتیبانی از فرقه رجوی و سایر تروریست‌های ضدایرانی قلمداد کرد. تحلیل رفتاری آن‌ها در طول چند دهه اخیر نشان داده هر جا گروه‌های تروریست ضدایرانی علیه منافع ایران، برنامه‌ریزی و اقدام کرده‌اند، در قبال آن‌ها سکوت کرده‌اند اما در جایی که رفتار آن‌ها برای اروپایی‌ها تهدیدآمیز و مخرب بوده است، در قبال آن واکنش نشان داده‌اند. اروپا مسیری طولانی اما ممکن را برای اصلاح رویکرد اشتباه خود در خصوص حمایت از گروه های تروریستی ضدایرانی از جمله فرقه رجوی در پیش دارد.

اتخاذ رویکردهای استاندارد و قاعده‌مند در مواجهه با تروریست‌ها می‌تواند زمینه بازگشت به اخلاق در سیاست و همراهی با ملت‌ها و بازی نخوردن سیاستمداران توسط سودجویان و تبهکاران را فراهم کند. رهبران حزب اتحادیه دمکرات مسیحی آلمان با اشاره به فرقه رجوی خطاب به همکارانشان می گویند «دشمن دشمن‌ات الزاما نمی تواند دوست تو باشد.» به عنوان یک قاعده این جمله می‌تواند قابل تأمل و درست باشد و در مثال نیز مناقشه نیست اما باید یادآور شد که تاریخ و تمدن و فرهنگ کهن ما گواهی است که مردم ایران هیچ‌گاه دشمن سایر ملت‌ها نبوده‌اند بلکه پیام‌آور دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز بوده‌اند اما تروریسم به عنوان یک بلیه آتش‌آفروز، بزرگ‌ترین آفت برای تخریب روح همکاری و نزدیکی میان ملت هاست.»

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=41993

نوشته های مشابه

03دسامبر
به وقت محاکمه
واکنش رجوی‌ها در آستانه برگزاری دادگاه سران این فرقه در ایران

به وقت محاکمه