• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024

امید جدید برای خانواده‌های اسیران فرقه رجوی

  • کد خبر : 39179
  • 30 آوریل 2023 - 11:38

در روزهای گذشته وزرای خارجه ایران و ترکیه طی یک تفاهم نامه به توافق رسیدند که ترکیه حافظ منافع ایران در آلبانی باشد.

این تفاهم نامه برای ایران بسیار حائز اهمیت است. در سالیان گذشته ایران بسیار مشتاق بود تا در آلبانی سرمایه‌گذاری‌هایی انجام دهد هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی زیرا در ریشه های مردم ایران و آلبانی مشترکاتی زیاد و مهمی مثل زبان فارسی وجود دارد. در لغت نامه این کشور بیش از هزار کلمه ایرانی وجود دارد، از سویی مردم آلبانی هم در سابق نشان دادند که به زبان ایرانیان بسیار علاقمند بوده و آن را فرا می‌گیرند. وقتی در آلبانی بودم از نزدیک شاهد بودم که جوانان بسیاری در مکان‌های فرهنگی که توسط ایران در سال‌های قبل دایر شده بود به فراگیری زبان فارسی پرداخته و آن را می آموختند، حتی برخی در کار مترجمی هم وارد شده و شغل پیدا می کردند. از همه مهمتر این که دین و مذهب در آلبانی و ایران دارای اشتراکاتی است که باعث می شود هر دو ملت به هم نزدیک تر شوند زیرا هفتاد درصد مردم آلبانی مسلمان هستند.

بنابراین دیدیم به رغم تمام تلاش هایی که اضداد به ویژه فرقۀ رجوی و حامیان منطقه‌ای و بین المللی آن ها انجام دادند دیپلماسی ایران راهگشا بود و کشوری را همراه خود کرد که در آلبانی بسیار فعال بوده و نفوذ دارد. این دیپلماسی در آینده ای نه چندان دور باعث خواهد شد که دولت آلبانی نیز در روابط خود با ایران تجدید نظر کرده و متوجه گردد که کم رنگ شدن دیپلماسی با ایران به ضررش بوده و نه آن طور که رجوی تبلیغ کرده است.

این دیپلماسی هوشمندانه علاوه بر منافع هر دو کشور بسیار به نفع خانواده هایی خواهد بود که عزیزانشان در قرارگاه موسوم به «اشرف ۳ »در منطقه مانز آلبانی به اجبار ماندند. خانواده ها قطعا خواهند توانست که از طریق وزارت خارجه جمهوری اسلامی اقدام کرده و خواسته های بر حق خود که دیدن فرزندانشان در آلبانی است را به گوش مقامات آلبانیایی برسانند. همراهی کشور ترکیه باعث خواهد شد که آلبانی و سیاستمدارانش نتوانند به راحتی در گودالی که رجوی برایشان کنده است جای بگیرند و حقوق بشر را دور بزنند.

به همین جهت باید به خانواده هایی که فرزندانشان در تشکیلات رجوی به اجبار نگهداشته می شوند یادآورد شد باید از همین حالا شروع به اقدامات قانونی کرده و وارد عمل شوند. باید با اقداماتی متفکرایانه و هوشمندانه و در همکاری با انجمن های نجات در استان ها شروع به فعالیت های خود نمایند و از این فرصت بهره برداری های مفید انجام شود.

بخشعلی علیزاده

انتهای پیام / فراق

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=39179