تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰ Wednesday, 19 January , 2022

آلبانی نمی‌تواند خود را از زیر سلطه آمریکا خارج کند

  • کد خبر : 30857
  • 23 آگوست 2021 - 12:58

خبرگزاری ها ازتیرانا پایتخت آلبانی گزارش کردند که نخست وزیر آلبانی گفته است کشورش به طور موقت صدها افغانی را که با نیروهای نظامی کشورهای غربی در افغانستان کار می کردند پناه می دهد.

به گزارش فراق به نقل از انجمن نجات، ادی راما در صفحه فیس بوک خود نوشت که :«دولت ایالات متحده از آلبانی خواسته است تا به عنوان محل ترانزیت تعداد معینی از مهاجران سیاسی افغانی عمل کند.»

در اغلب رسانه ها، خبرهای مختلفی از قول نخست وزیر آلبانی ادی راما گزارش شد که برای پذیرش افغانی هایی که در خدمت ارتش آمریکا در افغانستان بودند اعلام آمادگی کرده است.

حتی در این میان مادلین آلبرایت وزیر خارجه دولت کلینتون هم از دولت آلبانی و نخست وزیر این کشور برای اعلام آمادگی پذیرش افغانی هایی که با نیروهای آمریکایی کار می کردند تشکر نمود.

تعدادی از این افراد ظاهراً در کشورهای مختلف آواره شده اند و دولت آمریکا برخلاف وعده های قبلی اش حاضر نیست آن ها را به کشور خود ببرد و قصد دارد آنان را در کشور آلبانی مستقر نماید.

دولت های آمریکا و آلبانی تجربه چنین هماهنگی و اقدامی را در گذشته در خصوص مزدورانی که تاریخ مصرفشان تمام شده و باید دوران بازنشستگی خود را طی کنند داشته اند تاکنون نیروهای سازمان مجاهدین خلق و داعش بعد از شکست در مأموریت هایشان در این کشور اسکان داده شده اند.

ناگفته نماند که به گفته رسانه های آلمان، نظامیان آمریکا و ناتو، اغلب همکاران افغانی خود را در افغانستان رها کرده و گریختند.

به گفته ناظران، اتحاد پنج کشور آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، و زلاند نو که تابع محض سیاست های امنیتی و خارجی آمریکا هستند و به پنچ چشم معروف شده اند روز به روز منزوی تر می شود. محور اصلی این اتحاد ضدیت با چین و مقابله با پیشرفت های چشم گیر این کشور است. به طور مشخص اتحادیه اروپا در نقطه مقابل این اتحاد قرار گرفته است.

اما کشور آلبانی در این میان بلاتکلیف است. از یک طرف مایل به عضویت در اتحادیه اروپاست و از طرف دیگر نمی تواند خود را از زیر سلطه آمریکا خارج کند.

با روندی که آلبانی پیش گرفته و به میزبان باشگاه مزدوران بازنشسته آمریکا تبدیل شده است بعید به نظر می رسد که هرگز به عضویت اتحادیه اروپا در آید.

یادداشت از : عاطفه نادعلیان – انجمن نجات مرکز تهران

انتهای پیام / فراق

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=30857