تاریخ : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ Tuesday, 16 August , 2022

قابل اعتمادترین گزینه برای سرمایه گذاری دشمنان ایران، فرقه خیانتکاران است

  • کد خبر : 23968
  • 06 ژانویه 2020 - 10:38

سوال محوری همه مباحث درباره تشکیلات فرقه رجوی همواره درباره منابع مالی این گروه است. بر اساس گزارش های تحلیلی، مصاحبه ها، شهادت اعضای جدا شده و اسناد منتشر شده، این سوال در برهه های زمانی مختلف پاسخ های گوناگونی داشته است.
در بیشتر مواقع ساده ترین پاسخ، صدام حسین است که در نوع خود قابل پذیرش است. حمایت مالی و نظامی دیکتاتور سابق عراق از مجاهدین خلق مسئله‌‌ای پنهانی نبود. این گروه در واقع «ارتش خصوصی صدام»، در طول جنگ ایران و عراق و پس از آن در سرکوب قیام شیعیان و کردهای عراق بود.
همچنین، پس از سقوط صدام حسین، ویدئویی از رژیم سابق عراق منتشر شد که فرماندهان مجاهدین خلق از جمله عباس داوری را درحال دریافت بسته های پول از مقامات اطلاعاتی عراق، نشان می داد. با این وجود، به نظر نمی رسد که کمک های صدام حسین کفاف هزینه نگه داری هزاران عضو و از آن مهم تر هزینه مراسم و رویدادهای پر طمطراق مجاهدین خلق، دستمزد‌های کلان به سخنرانان غربی در این مراسم‌ها و پشتیبانی مالی از احزاب تندرو اروپایی در انتخابات را بدهد.
بررسی شهادت‌های اعضای سابق فرقه و کارشناسان امر ما را به پاسخ مشترک دیگری می رساند که عربستان سعودی را در زمره اصلی ترین حامیان مالی مجاهدین خلق قرار می‌دهد. چندی پیش، مسعود خدابنده از فرماندهان سابق مجاهدین خلق بر این ظن همیشگی درباره عربستان سعودی، صحه گذاشت و در مصاحبه ای با شبکه خبری اردنی البوابه، اذعان کرد که خود ناظر انتقال میلیون ها دلار اشیا قیمیتی شامل طلا و ساعت های رولکس از عربستان سعودی برای مجاهدین خلق بوده است.
مسعود خدابنده شرح داد که سه تن شمش طلا و چمدان های پر از ساعت رولکس و پارچه های نفیس پوشش خانه کعبه را در کامیون‌هایی از عربستان سعودی به پایگاه های مجاهدین در بغداد انتقال داده است. این اشیا قیمتی از بغداد برای فروش به تاجران معتمد سعودی در بازار سیاه به امان پایتخت اردن، برده شدند.
این موضوع از سوی محقق و تاریخ نگار معروف ایرواند آبراهیمیان که سال‌های متمادی درباره مجاهدین خلق پژوهش کرده است تایید می‌شود. او در مصاحبه ای به گادرین می گوید: «پول آن ها قطعا از سوی سعودی‌ها تامین می‌شود. هیچ کس دیگری نمی‌‎تواند در این سطح به آن ها کمک مالی کند.»
مارک دانکوف، روزنامه نگار، برنامه ساز رادیو و نامزد سابق سنای آمریکا نیز در مصاحبه ای که اخیرا با خبرگزاری تسنیم داشت، از اتحاد مجاهدین خلق با دشمنان ایران گفت: «نیویورک تایمز به طور گسترده ای موضوع چهره های نومحافظه کار و صهیونیستی که در لیست پرداخت های مجاهدین خلق هستند را پوشش داده است. این افراد به حذف نام مجاهدین خلق از فهرست رسمی گروه‌های تروریستی وزارت امورخارجه آمریکا، کمک کردند. در این بازی تازه، پول مجاهدین خلق تا عربستان سعودی و بازیگران اسرائیلی قابل ردیابی است.»
تعجب آور نیست که فرقه رجوی از حمایت عملیاتی فعالترین دشمن جمهوری اسلامی در منطقه یعنی اسرائیل نیز برخوردار است. کانی بروک در تیویورک تایمز در این باره می گوید:«اسرائیل دست کم از اواخر دهه نود میلادی با مجاهدین خلق رابطه داشته است؛ برای شورای ملی مقاومت امکان پخش ماهواره ای از پاریس تا ایران فراهم کرده است. یک دیپلمات اسرائیلی گفت: «مجاهدین مفید هستند». اسرائیلی ها با اطلاعات جاسوسی بی اساسی که در باره برنامه هسته ای ایران به مجاهدین خلق می دهند آن ها را تغذیه می کنند.»
با این وجود، «لوئیزا هومریش» از اشپیگل در گزارش مفصلی که درباره اعضای مجاهدین خلق در آلبانی می نویسد، اذعان می کند که کارشناسان امنیتی معتقدند که اسرائیل و عربستان سعودی مجاهدین خلق را پشتیبانی مالی می کنند اما هیچ اثباتی برای این فرضیه وجود ندارد.
اگر همه شواهدی که در بالا ذکر شد را نادیده بگیریم و بپذیریم که سندی برای اثبات کمک های مالی سعودی ها و اسرائیلی ها به مجاهدین خلق وجود ندارد، دلیل آن روشن است: پول شویی پدیده ای است که در شبکه ای پیچیده از ارتباطات مالی میان عوامل مجاهدین خلق و اسپانسرهایشان در سراسر دنیا، رخ می دهد. فرقه رجوی برای دریافت کمک های مالی از سعودی ها و اسرائیلی ها مجبور به انجام خدمات دیگری نیز هستند از جمله آن‌که تشکیلات خود را معتبر نشان بدهند و به این منظور مجبور به پرداخت هزینه‌های کلان جذب حامی از میان سیاستمداران جنگ طلب، تندور و ضد ایران در اروپا و آمریکا هستند.
در آوریل سال جاری، روزنامه ال پائیس اسپانیا در گزارشی پرده از یکی از نمونه های روابط مالی فرقه رجوی برداشت. بر اساس این گزارش، حزب تندرو دست راستی اسپانیا به نام «وکس» برای فعالیت های حزبی و انتخاباتی خود، از مجاهدین خلق پول دریافت کرده است.

 اسنادی که به دست «ال پائیس» رسیده است نشان می دهد که حزب وکس از زمان تاسیسش در دسامبر ۲۰۱۳ تا زمان انتخابات پارلمان اروپا در مه ۲۰۱۴، حدود یک میلیون یورو از گروه پوششی فرقه رجوی یعنی شورای ملی مقاومت دریافت کرده است.

چنین نبوده است که روابط مالی وکس و شورای ملی مقاومت به تدریج شکل گرفته باشد بلکه درست به هنگام تاسیس وکس – درست همان روزی که به عنوان یک حزب سیاسی در وزارت کشور ثبت شده است- شروع به دریافت پول از شورای ملی مقاومت کرده است. ال پاییس در ادامه می نویسد: « این پول ها از کشورهای مختلف مثل آمریکا، آلمان، سوییس، کانادا و ایتالیا در مبالغی بین ۶۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو بین دسامبر ۲۰۱۳ تا آوریل ۲۰۱۴ ، درست پیش از انتخابات واریز شده است که مجموع آن ها بالغ بر ۹۷۲۰۰۰ یورو می شود.» بر اساس این گزارش رئیس سابق پارلمان اروپا و هوادار اسپانیایی باسابقه مجاهدین خلق الخو ویدال کوادراس که از سران حزب وکس است «از دوستانش در شورای ملی مقاومت خواست که به اعضایش یک سری راه‌های انتقال پول را بیاموزد».
این تنها یک نمونه معمولی از ارتباطات مالی فرقه رجوی با غربی های تندرو است اما مجموعه روابط عمیق مالی فرقه با اینگونه دولت ها و حزب ها نشان می دهد که برای دشمنان ایران، خیانتکاران قابل اعتمادترین افراد برای سرمایه گذاری هستند. رویکرد خیانتکاری برای فرقه رجوی هیچ مرزی نمی‌شناسد و تفاوتی ندارد که حامی مالی صدام حسین باشد یا عربستان سعودی یا اسرائیل یا هر سیاستمدار تندرو دیگری در دنیا. آن ها همیشه آماده خود فروشی به هر کسی که خریدارشان باشد، هستند.

یادداشت از: مزدا پارسی

انتهای پیام /  انجمن نجات مرکز فارس

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=23968