تاریخ : یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ Sunday, 14 August , 2022

نامه اعتراضی جمعی از جداشده های فرقه رجوی به رئیس کمیساریای پناهندگان در آلبانی: کمیساریای عالی پناهندگان و سایر مقامات آلبانی به وضعیت جدا شده ها رسیدگی کنند

  • کد خبر : 20175
  • 08 آوریل 2019 - 9:25

جمعی از جداشده های فرقه رجوی به رئیس کمیساریای پناهندگان در آلبانی، نامه اعتراضی نوشتند.

به گزارش فراق، نامه سرگشاده اعضای نجات یافته از فرقه رجوی در آلبانی به «فیلیپو گراندی» رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، به شرح زیر است:ما امضا کنندگان این نامه ، جمعی از افراد جداشده ازفرقه رجوی هستیم که مایل نیستیم دیگر عضو آن باشیم و قصد داریم  در دنیای آزاد و خارج از مناسبات تشکیلاتی به زندگی، کار و سایر فعالیت های اجتماعی بپردازیم.

همانطورکه شما اطلاع دارید ما نزدیک به ۷ سال پیش در عراق ازطرف کمیساریای عالی پناهندگان مورد مصاحبه انفرادی قرار گرفتیم و اکنون ۵ سال است که کمیساریای عالی پناهندگان با همکاری سایر کشورها و دولت آلبانی  به این کشور به عنوان سر پل امن برای استقرار در کشور ثالث، منتقل کرده است.
ما به مدت  ۵ سال هست که به وعده های شما، کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، اعتماد کردیم اما متاسفانه هیچ کاری برای انتقال ما از آلبانی و همچنین بی توجهی کامل به سایر حقوق مادی و معنوی ما به عنوان یک پناهنده صورت نگرفته است، از سوی دیگر حتی دولت آلبانی هم به ما استاتوی پناهندگی اعطا نکرده است.

آقای رییس محترم کمیساریای عالی پناهندگان

ما از شرایط  بسیار وحشتناک امنیتی عراق به امید زندگی بهتر به آلبانی آمدیم و به کمیساریای عالی پناهندگان اعتماد کردیم . اما به نظر می رسد  که کمیساریا شرایط ما را به رسمیت نمی شناسد. الان یکی از دوستان ما  به نام مجید رجبی در اعتراض به این روند به مدت ۲۵ روز هست که اعتصاب غذا کرده است. وی  با داشتن  بیماری آسم و همچنین انجام عمل جراحی سنگین معده جانش در خطر می باشد. ما امضا کنندگان این نامه ، کمیساریای عالی پناهندگان را مسول هر اتفاقی می دانیم، که در آینده پیش بیاید. در این ارتباط نیز خودمان هم به هرشکلی که توان داشته باشیم اعتراض خود را به شرایط کنونی مان مطرح می کنیم.

عالی جناب

ما به عنوان پناهنده گانی که هر کدام بیش از بیست تا سال فعالیت سیاسی در عراق و آلبانی داشته ایم  ، درخواست های خود برای خروج از شرایط نا مساعد و خطرناک کنونی مان در آلبانی را تقدیم شما می کنیم:

۱ ـ اگر چه نقشه های فرقه رجوی در تنگنا قراردادن وضعیت مالی و پناهندگی ما در آلبانی روشن است ولی ما کمیساریای عالی پناهندگان را مسئول شرایط فعلی خود می دانیم.   هر کدام از ما به علت  ده ها سال فعالیت های سیاسی مختلف در عراق و آلبانی توسط کمیساریای عالی پناهندگان و سازمان ملل به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده ایم، کمیساریای عالی پناهندگان باید به وظایف ذاتی خود در این امور بپردازد.

۲ ـ ما کمیساریای عالی پناهندگان  را مسئول پرونده پناهندگی کلیه اعضای نجات یافته از فرقه رجوی در آلبانی می دانیم . هر کدام از ما با انبوهی مشکلات پزشکی دست و پنجه نرم می کنیم، هر کدام از ما بیست تا  سی سال عمر خود را در سازمان مجاهدین با بدترین امکانات هدر داده ایم، باید کمیساریای عالی پناهندگان  و سایر مقامات مسئول آلبانی به وضعیت ما رسیدگی کنند.

۳ ـ تثبیت وضعیت حقوقی و استاتوی پناهندگی ما در آلبانی یا اجازه خروج قانونی به ما ـ اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ـ برای خروج از این کشور، ما ضمن تشکر از دولت آلبانی، چنانچه دولت این کشور نمی خواهد و یا اینکه در توانش نیست که ما را به عنوان یک شهروند و پناهنده سیاسی بپذیرد، ضمن تشکر از میهمان نوازی مردم و دولت آلبانی درخواست می کنیم  که پرونده های پناهندگی اعضای جداشده از سازمان مجاهدین خلق در آلبانی را به کشورهای دیگر پناهنده پذیر ارجاع دهند.

۴ ـ همچنین در راستای بند ذکر شده شماره ۳، پرونده های پناهندگی ما را باید دفتر کمیساریای عالی پناهندگان و سایر مقامات مسئول آلبانی به مقامات مسئول در اتحادیه اروپا و دفتر خانم موگرینی ارسال کنند.

۵ ـ  تا مشخص شدن وضعیت نهایی ما،  باید اعضای نجات یافته از سازمان مجاهدین خلق در آلبانی  استقلال حقوقی و اقتصادی داشته باشند و کمیساریای عالی پناهندگان باید به وظابف قانونی خود عمل کند و حقوق مادی و معنوی ما را رعایت کند.

۶ ـ ما خواستار اجازه قانونی و فراهم شدن ملاقات با خانواده های خود هستیم، ما هر کدام بیش بیست تا سی سال است که با خانواده های خود ملاقات نداشته ایم. روشن است که حقوق بشر در این مورد تردید بردار نیست.

ریاست محترم کمیساریای عالی پناهندگان

در پایان ما ضمن تشکر از زحمات چند سال گذشته شما و همکارانتان ، دردمندانه درخواست داریم که به شرایط بسیار ید ما که بخشی از آن ذکر شد، توجه لازم را داشته باشید.  طبعا در روزهای آینده و در صورتی که به شرایط ما توجهی نشود، مجبوریم که همگی همانند مجید رجبی دست به اعتصاب غذایی همگانی و تحصن دراماکن عمومی در شهر تیرانا ـ آلبانی بزنیم تا از رسانه ها و افکار عمومی برای حل مشکلات ما ـ اعضای نجات یافته از فرقه رجوی در آلبانی ـ  کمک بگیریم.

با احترام

اعضای نجات یافته از فرقه رجوی در آلبانی
رونوشت :
دفتر کمیساریای عالی  پناهندگان در آلبانی
وزارت کشور آلبانی
دفتر نخست وزیری آلبانی
سازمان رمسا ( رابط بین دولت آلبانی و نفرات جداشده ازسازمان مجاهدین خلق ایران )
دفتر سازمان عفو بین الملل در آلبانی
دفتر سازمان صلیب سرخ جهانی در آلبانی
سفارت کشورامریکا در تیرانا ( پایتخت کشور آلبانی)
نمایندگان مرتبط در پارلمان اروپا

انتهای پیام / ایران آزادی

 

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=20175

نوشته های مشابه

06آگوست
آرزو می‌کنم قبل از این که بروم، ببینمت
مادر چشم انتظار «سعید فرج‌اله حسینی» خطاب به فرزندش:

آرزو می‌کنم قبل از این که بروم، ببینمت

27جولای
علی جان، خواهر به قربانت برگرد + فیلم
زهرا یوسفی‌سادات، خواهر چشم انتظار یکی از اسیران فرقه رجوی

علی جان، خواهر به قربانت برگرد + فیلم

25جولای
دولت آلبانی کمک کند تا به دیدار عزیزانمان بیاییم + فیلم
فریده پرورش، خواهر چشم‌انتظار یکی از اسیران فرقه رجوی

دولت آلبانی کمک کند تا به دیدار عزیزانمان بیاییم + فیلم