• امروز : شنبه - ۲۰ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 10 June - 2023

داستانی که «بن‌سلمان» با خون می‌نویسد/حذف به سبک «رجوی»

  • کد خبر : 17548
  • 09 اکتبر 2018 - 11:43

روزنامه نگار منتقد سعودی پس از ورود به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد و منابع مختلف، خبر از پیدا شدن جسد او در یکی از محلات این شهر دادند.

به گزارش فراق، روزنامه نگاری به کنسولگری کشورش می رود، اما او را می کشند. این داستانی چند کلمه ای اما ترسناک است.
جالب آن که همان کشور که اصلاحات را آغاز کرده، قدرت رسانه ای دارد و مدعی هوادارانی چون فرقه تروریستی رجوی در دیگر کشورهاست!
شاید محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دیدار چند وقت پیش با مریم رجوی در پاریس روش های حذف و مُثله کردن را خوب یاد گرفته است. جنایاتی نظیر سر بریدن ها، آتش زدن ها و ترورهای کور که افکار عمومی دنیا شاهد آن بوده در کارنامه این فرقه خبیث و خائن ثبت شده است.
اما ماجرا از آن جا آغاز شد که جمال خاشقچی نویسنده سرشناس عربستانی و از منتقدان «محمد بن سلمان» سه‌شنبه گذشته پس از ورود به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد و دیروز منابع مختلف، خبر از پیدا شدن جسد او در یکی از محلات این شهر دادند. به نوشته نیویورک تایمز،وی تحت شکنجه شدید به قتل رسیده و جنازه‌اش تکه تکه شده است.
به نوشته الخلیج الجدید ،خاشقچی داخل کنسولگری تحت بازجویی شدید قرار گرفت و زیر شکنجه به قتل رسید، آن گاه جسدش قطعه قطعه شد و عملیات بازجویی و مثله کردن جسدش فیلم برداری شد و فیلم آن را یکی از مقامات سعودی با خود به عربستان برد و بن سلمان را در جریان این ویدئو قرار داد.ماجرایی که بیشتر به دوران برخورد معمر قذافی وصدام با مخالفان خود شبیه است.خاشقچی یک روز قبل از ناپدید شدن چنین نوشته بود: «به رغم قدرت لابی اسرائیلی که هرگونه همبستگی با فلسطین را سرکوب می‌کند، اما در این جا صدای فلسطین همچنان بلند است.در دنیای ما می‌خواهند فلسطین را حذف کنند تا خشم را در ما فرونشانند، اما فلسطین در قلب و وجدان هر شهروندی جای دارد؛ حتی اگر سکوت پیشه کند.»
او که در ابتدا ی روی کار آمدن بن سلمان از حامیان اصلاحات او بود رفته رفته از دیکتاتوری ولیعهد سعودی ناامید شده و به صف منتقدان وی پیوست. وی همچنین در آخرین مقاله خود در واشنگتن پست تاکید کرده بود:«ولیعهد سعودی باید کرامت کشورش را با پایان دادن به جنگ وحشیانه یمن بازگرداند». جمال خاشقچی به ویژه در یک سال اخیر از سیاست‌های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به ویژه در قبال قطر ،اخوان المسلمین وجنگ یمن انتقاد کرده و در تبعیدی “خودخواسته”، اما “اجباری” در واشنگتن به سر می‌برد. خانواده جمال خاشقچی نیز اصالتاً ترکیه‌ای و اهل قیصریه هستند و صد سال پیش از شهر قیصریه ترکیه به مدینه عربستان رفته‌اند. این خانواده ارتباط خوبی با ملک عبدالعزیز موسس پادشاهی آل سعود داشته و به همین دلیل در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی زمینه برای پیشرفت آن ها و رسیدن به ثروت و قدرت هموار بوده است.
از سوی دیگر درحالی که همه منتظر اردوغان بودند تا شاید سرانجام معمای جمال خاشقچی حل شود،رئیس جمهورترکیه در پاسخ به سوالات خیلی ملایم گفت: «در انتظار نتایج مثبت از تحقیقات هستیم…» به گفته اردوغان نهادهای مسئول، فیلم‌های ضبط‌شده در دوربین‌های مداربسته و همچنین ورودی‌ها و خروجی‌ها به بخش ترانزیت فرودگاه‌ها را بررسی کرده‌اند و آنکارا منتظر اظهار نظر دادستانی می‌ماند.این در حالی است که مقام‌های امنیتی ترکیه احتمال می‌دهند که خاشقچی، در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده باشد. محافل امنیتی ترکیه به گروهی ۱۵ نفره که از عربستان به استانبول آمده‌اند، مظنون هستند. محافل نزدیک به نهادهای امنیتی ترکیه اما می‌گویند که در آن روز گروهی ۱۵ نفره از عربستان سعودی، از جمله مقام‌های حکومتی ریاض، با دو هواپیما به استانبول آمده، به کنسولگری این کشور رفته و سپس خاک ترکیه را ترک کرده‌اند.

برخی می‌گویند چند تن از این افراد متخصص بیهوشی و دیگران بازجو بوده‌اند،حتی گفته می‌شود یک چهره امنیتی نزدیک به بن‌سلمان در میان شان بوده است. یکی از مقام‌های مطلع ترکیه روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: «ما معتقدیم که قتل برنامه‌ریزی شده بوده و جسد پس از کنسولگری به خارج از آن جا منتقل شده است.» البته این مقام ترکیه توضیحی درباره نحوه کشته شدن روزنامه‌نگار سرشناس سعودی نداده و روشن هم نکرده که آیا جسد او پیدا شده است یا نه. شبکه خبری الجزیره اما اعلام کرده است که خبرها حاکی از یافته شدن جسد جمال خاشقچی در یکی از مناطق استانبول است. همزمان یکی از دوستان خاشقچی نیز به خبرگزاری آلمان گفت که جسد این روزنامه‌نگار منتقد سعودی قطعه قطعه شده است. پلیس ترکیه نیز وعده داد که امروز اسنادی از جمله فیلم دوربین‌های مدار بسته را به خبرنگاران نشان خواهد داد. در یکی از آن ها گویا (گفته می‌شود) جسد خاشچقی در پشت یک ماشین سیاه از کنسولگری خارج شده است.جدای از حقیقیت ماجرای این روزنامه نگار، کمک ماهانه ۸۲ میلیون دلاری از سوی دولت سعودی به منافقین می باشد که به نظر می رسد آشنایی با روش های تروریستی و حذف جزو مهمی از اهداف این کمک مالی است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=17548