• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 18 May - 2024

مرصاد، پاسخی کوبنده به رویای منافقین

  • کد خبر : 16175
  • 26 جولای 2018 - 20:22

مرصاد به عنوان یکی از عملیات‌های مهم و حساس در تاریخ کشورمان، پاسخی بود کوبنده به حرکت منافقین که داعیه تجاوز به خاک ایران را داشتند.

مسعود رجوی سرکرده منافقین وقتی در قرارگاه اشرف راه‌ها و جاده‌های ایران و عراق تا تهران را بر روی نقشه می‌کشید شاید تصورش کمین گاه مرصاد پایان یک توهم دروغین را نمی‌کرد اندیشه‌ای را که در ذهنش می‌پروراند رویایی دست نیافتنی بیش نیست.

منافقین در اولین روز‌های مرداد ماه سال ۱۳۶۷ با فرمان «آتش به پیش» مریم رجوی بطور عملی نقشه خود را اجرایی کردند، فرمانی که منافقین را به اعماق تاریخ فرو برد و تنها چند روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران اتفاق افتاد.

در این حمله ۲۵ تیپ، بیش از ۵ هزار نیرو و تجهیزات با حمایت گسترده هوایی و زمینی صدام عملیاتی به نام فروغ جاویدان را همراهی می‌کردند که از سمت غرب وارد ایران شدند.

تحلیلی بر اهداف حمله منافقین به ایران و مناسبات رژیم بعث

سردار مرادعلی محمدی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه می‌گوید: «رژیم بعث عراق در ادامه روند کارشکنی‌های خود در فکر نقشه‌ای برای هجوم مجدد به ایران بود و به این ترتیب در روز جمعه ۳۱ تیرماه سال ۶۷ تهاجم مجدد خود را از سه منطقه جنوب، غرب و شمال غرب به ایران آغاز می‌کند.»

بر همین اساس نیرو‌های عراقی در جبهه جنوب حملات گسترده‌ای را طراحی کرده بودند تا تمرکز نیرو‌های ایرانی را متوجه این جبهه کرده و راه را بر‌ای نفوذ منافقین در غرب هموار کنند.

شاید تصور سران سازمان این بود که سوار بر تانک‌ها و نفربر‌های خود می‌توانند بدون مواجهه با هر گونه مقاومتی به سرعت خود را به تهران برسانند.

قصرشیرین، سرپل ذهاب، کرند و اسلام آباد غرب یکی پس از دیگری سقوط کردند و منافقین خوشحال از فتح با تمام قوا و دلخوش به یک وعده توخالی به نام تسخیر تهران به پیشروی خود تا تنگه چهار زبر که بعد‌ها به «مرصاد» معروف می‌شود ادامه می‌دهند.

سرکرده منافقین با درک ضعیف از مناسبات قدرت در ایران برخی از وقایع و رخداد‌های آن را دستمایه تحلیلی نادرست قرار داد و آن هم فروپاشی نظام سیاسی تداعی می‌شد. آن‌ها بر این مسئله تاکید می‌کردند که ما از قبل تصمیم به انجام عملیات را داشتیم و می‌خواستیم آن را دیرتر انجام دهیم، اما پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از طرف ایران کار ما را تسریع کرد.

سرنوشت عملیات فروغ جاویدان

با اطلاع فرماندهان و‌مسئولان نظام از پیشروی منافقین ومتوقف کردن آن‌ها در گردنه چهار زبر توسط رزمندگان اسلام، عملیات مرصاد به منظور مقابله، انهدام و تعقیب و تنبیه سازمان منافقین طرح ریزی و در ۵ مرداد سال ۶۷ به مرحله اجرا درآمد.

با استقرار نیرو‌های ایرانی در سه محور چهار زبر، اسلام آباد غرب و جاده قلاجه منافقین محاصره می‌شوند، نیرو‌ها وتجهیزات جنگی آن‌ها مورد هدف قرار می‌گیرد، سازماندهی آن‌ها بر هم می‌خورد و تلفات زیادی به آن‌ها وارد می‌شود.

شهید سپهبد صیاد شیرازی فرمانده عملیات مرصاد بخشی از خاطرات خود را در عملیات مرصاد اینگونه بازگو می‌کند: «ساعت ۵ صبح روز عملیات خلبان‌های هوانیروز در پایگاه کرمانشاه مهیای توجیح و برای شناسایی عازم منطقه می‌شوند با گسیل تیم‌های هوانیروز به منطقه خاکریز دشمن هدف قرار می‌گیرد و منافقین زمین گیر می‌شوند.»

در این عملیات هزار و ۵۲۳ نفر از افراد سازمان منافقین کشته، ۲ هزار و ۳۰۰ نفر زخمی و ۳۰۵ نفر از آن‌ها هم دستگیر می‌شوند.

امیر آزادی فرمانده پایگاه یکم هوانیروز کرمانشاه همدلی و وفاق فرماندهان و نیرو‌های ایرانی و خطای محاسباتی منافقین در سنجش عقاید مردم با آنان را از رمز‌های موفقیت این عملیات می‌داند.

به این ترتیب منافقین که قصد داشتند تهران را ۴۸ساعته فتح کنند ناکام ماندند و عملیات فروغ جاویدان به غروبی همیشگی برایشان تبدیل شد؛ و اکنون سالهاست پایان افتخار آفرین هشت ساله دفاع مقدس در مرصاد با یادمانی به همین نام در آن مکان پیوند خورده است.

نوشته سحر پیرویسی

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=16175

نوشته های مشابه

13می
چرا خودتان را گول می‌زنید؟ / رحم کنید به خانواده‌هایتان که دیگر توان انتظار ندارند
موسی جابری‌فر به افرادی که هنوز گرفتار در اشرف 3 هستند

چرا خودتان را گول می‌زنید؟ / رحم کنید به خانواده‌هایتان که دیگر توان انتظار ندارند

11می
عباس میناچی مقدم، مسئول ارتباطات «اشرف۳»
مروری بر سوابق سرکرده‌های فرقه رجوی:

عباس میناچی مقدم، مسئول ارتباطات «اشرف۳»