تاریخ : دوشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۰ Monday, 29 November , 2021

با حکم ترامپ جان بولتون، حامی سرسخت فرقه رجوی مشاور امنیت ملی آمریکا شد

  • کد خبر : 13867
  • 25 مارس 2018 - 10:21

جان بولتون کیست؟

-«بولتون» ۷۰ ساله آگوست ۲۰۰۵ در دولت «جورج دبلیو بوش» پسر به عنوان سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب شد اما این انتصاب بدون رأی اعتماد مجلس سنا بود و او که می‌دانست شانسی برای تأیید صلاحیت ندارد دسامبر ۲۰۰۶ استعفا کرد.

-او یکی از ضدایرانی‌ترین سیاستمداران نومحافظه‌کار در آمریکا و جزو تندروترین مخالفان توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به شمار می‌رود.

-بولتون بارها در مصاحبه‌ها و نوشته‌های مختلف از اینکه راهبرد ترامپ درباره برجام تحت تأثیر مواضع تیلرسون و مک‌مستر قرار گرفته گلایه کرده بود.

-شهریور ماه سال گذشته «بولتون» طرحی چهار بندی برای خارج کردن آمریکا از برجام پیشنهاد کرد که با آنکه سمتی نداشت و به گفته خودش دسترسی‌هایش به ترامپ هم محدود شده بود، با واکنش‌های گسترده‌ای رو به رو شد.

-در آن طرح از ترامپ خواسته شده بود با بازیگران کلیدی برجام از جمله اسرائیل و عربستان سعودی رایزنی شود، دلایلی راهبردی برای خارج کردن آمریکا از برجام بر اساس اسناد ارائه شده و مضرات این توافق برای منافع ملی آمریکا تشریح شوند، کارزاری دیپلماتیک علیه تهدیدهای ایران به راه انداخته شود و با عملیات دیپلماسی عمومی برای خروج از برجام حمایت‌های داخلی و خارجی جمع شود.

– ظریف در واکنش به این طرح بولتون گفت: «حتما این طرح یک شکست بزرگی برای ایالات متحده خواهد بود و باعث انزوای بیشتر آمریکا در صحنه بین‌المللی خواهد شد. آقای بولتون باید یادش باشد که اگر سیاست‌ ایشان موفق می‌بود، آمریکا نیازی پیدا نمی‌کرد که ۱۰ سال بعد از پیگیری آن سیاست‌، نهایتاً به پای میز مذاکره بیاید و با ایران مذاکره کند و به تفاهم برسد.»

-او همین چند روز پیش هم در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز تأکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران مشکلات با این کشور را حل نمی‌کند و بایستی از آن خارج شد.

-بولتون به علاوه یکی از حامیان اصلی فرقه رجوی است و در جلسات مختلف این گروه سخنرانی کرده و از تغییر نظام حاکم ایران حمایت کرده است. او در یکی از سخنرانی‌هایش در همایش منافقین در پاریس گفته بود ایران را تا سال ۲۰۱۹ تصرف خواهند کرد.

-وی در همان سخنرانی ضمن استقبال از رویکردهای خصمانه و تند ترامپ علیه ایران گفت نباید اجازه داد انقلاب اسلامی ایران سالگرد چهل سالگی‌اش را جشن بگیرد.

-بولتون همانند بسیاری از سیاستمداران نومحافظه‌کار در سال ۲۰۰۳ طرفدار سرسخت حمله به عراق بود، اما شاید بتوان او را جزو معدود کسانی دانست که کماکان می‌توانند به صورت علنی از این موضع دفاع کنند. او در مصاحبه‌ای در ۱۴ مارس ۲۰۱۵ گفت: «من هنوز فکر می‌کنم تصمیم براندازی حکومت صدام کار درستی بود.»

-با وجود این، یک خبرنگار «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه گزارش داده بولتون به ترامپ قول داده در صورتی که به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید انتخاب شود، جنگی راه نخواهد انداخت.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=13867