مزاحم بزرگ برجام / ترامپ نشان داد که قادراست با انجام احمقانه ترین کارها، حیثیت از دست رونده جهانی آمریکا را به طرز شگرفی پایین آورد

ترامپ نشان داد که قادراست با انجام احمقانه ترین کارها، میزان حیثیت مدام ازدست رونده ی جهانی آمریکا را به طرز شگرفی پایین آورد و زمانی که آمریکا جلودار نشست های برجام بود و مبتکر اصلی آن، به راحتی ثابت کرد که قول و قرارهای آمریکا ازچه قماشی است و به جهانیان فهماند که روی طناب خیس و پوسیده ی این ابرقدرت درحال افول، نمی توان لباس شستشو شده ای پهن کرد.

تلاش های ترامپ و باند رجوی به عنوان دستیار مفلوک اسرائیل وعربستان، برای نشان دادن میزان اعتبار قول وقرارهای آمریکا – که کمک بزرگی به آگاه شدن هرچه بیشتر مردم ایران وجهان نسبت به ماهیت سلطه گران، گوش به فرمانان و ریزه خواران داخلی وخارجی آنها بود وهیچ کمکی بهتر ازاین درتصور هم  نمی گنجید، به بار نشست.

بعد ازاعلام خروج آمریکا از برجام که با جملات بی سروته و لمپنی و بی منطق ترامپ انجام شد، این عمل او با محکومیت های جهانی- با شدت وضعفی که داشت- مواجه شد.

این عمل ترامپ طوری بود که کنگره ی خبیث آمریکا که راستگرایان خونریز درآن قدرت را قبضه کرده اند، ازپرداختن لازم به این قضیه خودداری می کند.

سرمایه گذاران آمریکائی که چیزی جز سود بیشتر را هضم نم یکنند ودراصل کشورآنها جایی است که بیشترین سود را به آنها بدهد، توجهی باین تعهدات او نکرده وسود را بر زنده کردن صنعت آمریکا ترجیح دادند وبنابراین ، ترامپ در تحقق اکثریت مواعید انتخاباتی خود شکست خورد و تنها قولی را که عملی دانست- خروج ازبرجام را- محقق ساخت.

این زمانی بود که اکثریت مردم آمریکا با این اقدام او هم مخالفت کردند واو بعنوان یک فرد رانده شده ازطرف مردم آمریکا ، بطور حقیرانه ای درخواست های اسرائیل وعربستان را اجرا کرد و به وعده های انتخاباتی خود  که به مردم آمریکا داده بود،لگد زد  واین چیزی جز شکست برای او نبود.

این مختصری ازارزیابی من از حادثه ای بود که روی داد.

اما دیگران- شاید میلیون ها نفر-  دراین مورد حرف زده ومطلب نوشتند که من بوسع خود دهها مورد ازآنها را ملاحظه کرده و نظرات زیر را که درتلگرام منتشر شده بود منعکس می کنم.

اعلام تصمیم ترامپ در مورد برجام آنقدر که وانمود می‌شود مهم نیست. آنان که نومیدی میکارند ویرانی درو می کنند. ائتلاف بدخواهانه ترامپ و اسراییل و عربستان و انسداد باوران ستیزه جو بر ضد ایران به جنگ روانی سنگینی علیه مردم و‌مسئولان در ایران رو آورده اند. ترس سازی های تصنعی روی شبکه های اجتماعی جهان و برخی شبکه های پربیننده ماهواره ای علیه ایران و اجرای کمدی- تراژدی‌های نخست وزیر اسراییل ونمایش های زننده رئیس جمهور امریکا و‌همکاران ضد ایرانی اش و‌ تحریک روانی بازار ارز و فوق العاده بحرانی نشان دادن وضع کشور و ‌پراکندن اخبار دروغ و تحلیل‌های غلط در باره حمله قریب الوقوع و فراگیر قدرت های جهانی و منطقه ای به ایران، همگی بخش هایی از جنگ روانی بزرگ و بی سابقه علیه ایران اند.

پراکندن بذر نومیدی از تدبیرپذیری و اصلاح شدنی بودن امور در پهنه اجتماع و دامنه های اقتصاد و سیاست، سلاح مشترک و‌ متعارف همه اعضای این جنگ روانی بی سابقه است.

یکی از پدیده های این جنگ روانی بازی برجامی ترامپ و‌نتانیاهوست. واقعیت این است که با وجود سندی بین المللی مانند برجام ترامپ تصمیمی را که اعلام کرد عملا یا به نفع ایران است یا پیامدهای آن برای ایران ویرانگر نخواهد بود. چه آمریکا از برجام خارج می شد و چه نمی شد، فعلا بازنده این مرحله از جنگ روانی است که آتش آن را نتانیاهو روشن کرده است.

در چنین شرایطی نومید و ‌بدبین کردن مردم نسبت به مسوولان به هر شکلی که باشد در عمل به معنای همراهی با جنگ روانی دشمن علیه ایران است. خواسته یا ناخواسته.

در همین شرایط  تمرکز مردم و ‌کارشناسان و آگاهان بر تدبیر برای ساختن راه حل مشکلات به علاوه حفظ ‌و نشان دادن انسجام داخلی مهم‌ترین راه مقابله با دشمن است.

مشکلات را به گردن این و آن انداختن، ‌ناله و‌ نفرین کردن و‌ بذر نومیدی پاشیدن رفتار سیاسی بالغانه ای نیست. کشور بیش از هر زمان دیگری به حفظ انسجام‌ نیروهای سیاسی ‌و نیز نمایش این انسجام ملی نیاز دارد.

یادداشت از صابر

انتهای پیام

feraghnews.ir

فراق ، صدای رسای خانواده های اسیران فرقه رجوی است. کانال: feraghnews@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.