حکم لاهه؛ پیروزی بزرگ ایران و شکستی برای آمریکا و منافقین

دیوان بین المللی دادگستری در حکمی که برای دولت آمریکا، عربستان، رژیم صهیونستی و منافقین شکست و برای ایران، یک پیروزی محسوب می‌شود، به واشنگتن دستور داد برخی از تحریم‌های ایران را لغو کند.

به گزارش سرویس بین الملل فراق، روزنامه دیلی تلگراف اذعان کرد: دیوان بین المللی دادگستری در حکمی که برای دولت آمریکا، شکست و برای ایران، یک پیروزی محسوب می شود، به واشنگتن دستور داد برخی از تحریم های ایران را لغو کند.
این روزنامه انگلیسی در پایگاه اینترنتی خود در تحلیلی به قلم راف سانچز نوشت: عالی ترین دادگاه سازمان ملل روز چهارشنبه در حکمی از کاخ سفید خواست برخی از تحریم های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را علیه ایران لغو کند و این یک پیروزی حقوقی برای ایران در مقابل آمریکا محسوب می شود.
قضات در دیوان بین المللی دادگستری به اتفاق آراء حکم دادند که بخش هایی از تحریم هایی که آمریکا در ماه می علیه ایران اعمال کرد غیرقانونی است و باید لغو شوند.
دولت ایران از این حکم تمجید کرد و آن را مدرکی دانست که نشان می دهد «ایران در مسیر درست است»اما آمریکا گفت مجبور به پذیرفتن این تصمیم نیست و تحریم ها را کاهش نخواهد داد.
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت از این که این دادگاه نتوانست دریابد که صلاحیت قضایی برای صدور هرگونه حکمی درباره این تحریم ها را ندارد، متاسف است.
ایران درماه ژوئیه به دادگاه لاهه شکایت کرد و گفت تصمیم ترامپ برای تحریم ایران نقض معاهده ای است که در سال ۱۹۵۵ میان این دو کشور امضا شد، پیش از آن که آنها پس از (پیروزی) انقلاب ۱۹۷۹ ایران، دشمن سرسخت یکدیگر شوند.
آمریکا در طی جلسه دادرسی در ماه اوت هیچ واکنشی از خود نشان نداد چرا که معتقد بود این مسئله به امنیت ملی آمریکا مربوط است و دیوان بین المللی دادگستری این اختیار را ندارد درباره این پرونده حکم صادر کند.
اما این دادگاه طی حکمی دستور داد آمریکا باید تحریم هایی را که مانع ورود دارو، مواد غذایی، قطعات مورد نیاز برای ایمنی هواپیماهای غیرنظامی به ایران می شوند، لغو کند.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این تصمیم را «شکستی دیگر برای حکومت معتاد به تحریم آمریکا و پیروزی برای حاکمیت قانون» خواند.

واکنش وزارت خارجه به اظهارات اخیر پمپئو

سخنگوی وزارت خارجه نیز در این باره گفت: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تصمیم این کشور جهت بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران در ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری دستگاه دیپلماسی کشور با مدیریت و پیگیری وزیر امور خارجه موضوع طرح شکایت علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری را مورد پیگیری قرار داد و بعد از بررسی‌های لازم شکایتی از سوی ایران علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی لاهه مطرح شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به برگزاری جلسات استماع دیوان بین‌المللی لاهه اظهار کرد : خوشبختانه این دیوان امروز بعد از احراز صلاحیت خود برای بررسی این شکایت درخواست ایران در جهت صدور قرار موقت علیه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را پذیرفت و آمریکا را ملزم کرد که در سه حوزه انسانی و بشردوستانه اقدامات و تحریم‌های خود علیه ایران را متوقف کند.

بهرام قاسمی با بیان اینکه صدور قرار موقت از سوی دیوان یک پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران، مردم ایران و همچنین دستگاه دیپلماسی و جامعه حقوقی کشور است، خاطرنشان کرد: در این فرآیند وکلای ایالات متحده طی هفته های اخیر تلاش بسیاری انجام دادند که دیوان صلاحیت خود را برای بررسی این پرونده احراز نکند ولی خوشبختانه این تلاش با نتیجه‌ای همراه نبود و بار دیگر این موضوع نشان داده شد که با تکیه بر عنصر دیپلماسی و استفاده از تخصص‌های لازم در کشور می‌توان از ابزارهای موجود جهانی برای پیگیری حقوق ملت ایران به خوبی بهره برد و در این ارتباط باید از تلاش‌های بخش حقوقی وزارت خارجه و دفتر خدمات حقوقی ریاست‌جمهوری تلاش و قدردانی کرد که توانستند تلاش‌های آمریکا را در این زمینه خنثی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با واکنش آمریکایی‌ها در مورد حکم دیوان بین‌المللی لاهه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از اینکه دیوان صلاحیت خود را احراز کرده و قرار موقت علیه تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران صادر کرده، بسیار عصبانی است. آمریکایی‌ها در این چارچوب دو موضوع را هدف قرار داده‌اند. عده‌ای از آنها می‌گویند دیوان بین‌المللی لاهه صلاحیت بررسی این پرونده و شکایت را نداشته و عده‌ای از آنها نیز تلاش دارند دستاورد حاصله برای ایران را ناچیز جلوه دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها علی‌رغم ناکامی‌های اخیرشان در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل همچنان علاقه‌مند هستند که در مسیر اشتباه گذشته خود در مورد ایران ادامه حرکت دهند، خاطرنشان کرد: در دو هفته اخیر شاهد بودیم که آمریکایی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت تلاش بسیاری کردند که در راستای پیشبرد سیاست ایران‌هراسی خود و اعمال تحریم‌ها علیه تهران ، همدلانی را در عرصه بین‌المللی برای خود به دست آورند ولی در این عرصه موفق نشدند چنانکه در جلسه شورای امنیت از بین ۱۵ عضو دائم و غیردائم، ۱۴ عضو از برجام حمایت کردند و به پایبندی ایران بر اجرای تعهداتش در برجام اشاره کردند، موضوعی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در ۱۲ گزارش خود بر آن تاکید کرده است. در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل نیز علی‌رغم تلاش‌های رئیس‌جمهور آمریکا، شاهد آن بودیم که مقامات عالی‌رتبه بسیاری از کشورها با سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا مخالفت کردند و بر ضرورت ادامه برجام تاکید داشتند.

به نوشته ایسنا، وی با بیان اینکه باید مقامات آمریکایی گفته شود که مسیری که آنها در ارتباط با ایران در پیش گرفته‌اند اشتباه و نادرست است و آنها به نتیجه‌ای در این زمینه نمی‌رسند، افزود: طرح شکایت ایران در دیوان بین‌المللی لاهه و صدور قرار موقت از سوی این دیوان از نخستین گام‌های حقوقی ایران در جهت احقاق حقوق ملت ایران است و ایران این پرسه را، علی‌رغم طولانی بودن آن ادامه می‌دهد و اطمینان دارد که با توجه به رفتار نامطلوب آمریکایی‌ها در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ملت ایران، در این مسیر به موفقیت خواهد رسید. لذا بهتر است که آمریکایی‌ها به جای تهدید کردن، اعمال تحریم و ایجاد مزاحمت برای کشورها و شرکت‌هایی که می‌خواهند با ایران همکاری کنند در یک مسیر عقلانی و در جهت همگرایی و ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان تلاش کنند و این اطمینان را داشته باشند که با ادامه مسیر فعلی به هیچ موفقیتی دست پیدا نمی‌کند و حتی بر تعداد مخالفان با این گونه سیاست ها در داخل خود آمریکا نیز افزایش پیدا می‌کند.

بهرام قاسمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه رای دیوان لازم‌الاجراست و این رای به صورت اجماعی به تصویب رسیده است، ادامه داد: آمریکایی‌ها از صدور این حکم ناراضی هستند و همانطور که اشاره کردم از یک طرف تلاش دارند جایگاه دیوان را در مورد رسیدگی به این شکایت زیر سوال ببرد و از طرف دیگر بگوید که ایران به تمام خواسته‌هایش در صدور قرار موقت نائل نشده است.
دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اظهارات پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مورد حکم دیوان بین‌المللی لاهه اظهار کرد: به آقای پمپئو توصیه می‌شود که به جای متاسف بودن از رأی دیوان لاهه، برای رفتار نامعقول دولت آمریکا در برابر ملت بزرگ ایران و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه این ملت اعمال کرده متاسف باشد.
وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقامات این کشور در شعارهای دروغینی مدعی هستند که ملت ایران از تحریم‌های ظالمانه‌ای که این کشور علیه ایران اعمال کرده مثتثنی هستند، گفت: مقامات آمریکایی در حالی این سخنان را می‌گویند که بیشترین اثرات تحریم‌ها بر اقشار مختلف ملت ایران خواهد بود بخصوص محدودیت‌ها و مشکلاتی که به نام تحریم در ارتباط با ورود دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و همچنین تجهیزات پزشکی و جراحی کودکان به وجود آمده است. علی‌رغم اینکه که آنها ادعا می‌کنند که در این زمینه تحریمی وجود ندارد باید به این نکته اشاره کرد که به خاطر فشارهای آمریکا بر موسسات مالی و پولی، شرکت‌های دارویی عملا اجازه صادرات این نوع کالاها را به ایران ندارند و ما شاهد رفتار بسیار خصمانه دولتمردان آمریکا علیه شهروندان ایران بخصوص زنان و کودکان هستیم.

انتهای پیام/ فراق

feraghnews.ir

فراق ، صدای رسای خانواده های اسیران فرقه رجوی است. کانال: feraghnews@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.