• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022

کارشکنی فرماندهان (سازمان مجاهدین) خلق در روند خروج اعضای خود از عراق

  • کد خبر : 541
  • 30 دسامبر 2014 - 6:53

کارشکنی فرماندهان (سازمان مجاهدین) خلق در روند خروج اعضای خود از عراق

 

کتابات فی المیزان

گزارش لس آنجلس تایمز

۲۰۱۴/۰۵/۲۰

Maryam-Rajavi-Terrorist

دکتر عدنان السراج

روزنامه “لس آنجلس تایمز” آمریکا طی گزارشی از عدم همکاری رهبران سازمان مجاهدین خلق با مقامات عراقی در پرونده ترک خاک عراق خبر داد؛ مساله ای که تلاش های بین المللی برای یافتن کشوری جایگزین برای افراد این سازمان را دچار مشکل خواهد کرد؛ افرادی که از سوی رهبران خود با زشت ترین برخورد و رفتار مواجه هستند و بر آن ها از سوی رهبرانشان اقامت اجباری در مرزهای اردوگاه، تحمیل شده است.

در این گزارش همچنین آمده است رهبران سازمان خلق همچنان هرگونه تلاش ها در زمینه اخراج عناصر این سازمان از مرزهای عراق را دچار مشکل می نمایند؛ علی رغم اینکه فراخوان های متعدد بین المللی و آمریکایی در این باره صادر شده است و این مساله ای  است که اعضای سابق این سازمان نیز بر آن تاکید کرده اند.

به گزارش این روزنامه یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده است که فرماندهان سازمان مزبور با هیچ یک از تلاش های بین المللی صورت گرفته در زمینه اسکان مجدد افراد و اعضای سازمان خلق همکاری نکرده است؛ علی رغم اینکه اقامت آنان در عراق با خطرهای زیادی رو به رو است.

از سوی دیگر “پیت جونز” معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک تصریح کرد: «علی رغم تلاش های صورت گرفته از جانب ایالات متحده آمریکا در ایجاد ارتباط و همکاری با رهبران سازمان مجاهدین خلق، اما فرماندهان این سازمان صرفا به عده کمی از افراد خود اجازه خروج از اردوگاه داده است.» حال جای این سوال مطرح است که اهداف حقیقی فرماندهان سازمان خلق از این همه اصرار و کارشکنی در پرونده اسکان مجدد عناصر این سازمان چیست؟

فکر می کنم روش های فریب کارانه و شیوه های گمراه کردن رسانه ای و میدانی که رهبران سازمان مجاهدین خلق از آن ها استفاده می کنند برای همگان کاملا آشکار شده است؛ ترس فرماندهان این سازمان به خاطر از هم گسیخته شدن تشکیلات سازمانی مجاهدین خلق و همچنین تلاش برای جلوگیری از تحت پیگرد قرار گرفتن فرماندهان این سازمان باعث شده تا از افراد و اعضای خودشان به عنوان سپرهای انسانی در داخل اردوگاه استفاده نمایند. این در حالی است که هر گونه فراخوان در جهت سرعت بخشیدن به روند اسکان مجدد و اخراج عناصر این سازمان از عراق با سرکوب و پرخاشگری پاسخ داده می شود.

از سوی دیگر دفتر سازمان خلق در پاریس پایتخت فرانسه در رابطه با این مساله بیانیه ای را صادر کرده که پر از مغالطه است. در این بیانیه خواسته شده تا “هرچه سریعتر همه افراد ساکن در اردوگاه، با هم در یک مکان اسکان یابند.” این مساله با توافقنامه امضا شده با کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تناقض دارد. این توافقنامه تاکید دارد که کمیساریا، لیبرتی را به عنوان کمپ سازمان خلق به رسمیت نمی شناسد و روند اسکان مجدد ساکنان اردوگاه به صورت انفرادی صورت می گیرد. این در حالی است که هیچ کشوری حاضر نیست همه افراد سازمان خلق را با هم در سرزمین خود اسکان دهد. در این بیانیه مشخص است که فرماندهان این سازمان به افراد خود اجازه خروج از اردوگاه را نمی دهند و آن ها را مجبور به ماندن در مرزهای اردوگاه کرده اند؛ به طوری که در بیانیه آمده است: «چگونه اردوگاه را ترک کنیم و زندگی خود را نجات دهیم در حالی که دوستان و نزدیکانی در اردوگاه داریم و نمی توانیم به آن ها بی توجه باشیم.»

نکته جالب دیگر اینکه در بیانیه سازمان از “تلاش های بی وقفه” رهبران اردوگاه و نمایندگان آنان در پاریس به منظور قانع ساختن ۳۴۰ تن از ساکنان اردوگاه برای اسکان مجدد آنان سخن به میان آمده است که این مساله مرا به یاد ضرب المثل معروف عربی می اندازد که می گوید: “شر البلیه ما یضحک”

فکر می کنم که رهبران سازمان خلق به طور عمد خود را به فراموشی می زنند و تلاش هایی را که در جهت قانع ساختن تعدادی از ساکنان این اردوگاه برای رد پیشنهاد پناهندگی در فنلاند به بهانه نبودن هموطنان ایرانی در آنجا را به طور عمد نادیده می گیرند و همچنین فرماندهان این سازمان به طور عمد تلاش هایی را که برای ایجاد کارشکنی در زمینه روند اسکان مجدد بیش از ۲۰۰ تن از اعضای خود در آلبانی انجام داده اند را از یاد برده اند.

 

على ضوء تقریر “لوس انجلس تایمز” قیاده خلق تضع العراقیل لمغادره العراق

Rajavi-use-hostages

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=541