• امروز : جمعه - ۱۱ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024

هفته‌نامه آمریکایی «نیشن» منتشر کرد:نقش جدید فرقه رجوی در سیاست ضدایرانی ترامپ

  • کد خبر : 18874
  • 17 دسامبر 2018 - 10:06

هفته‌نامه آمریکایی نیشن در مطلبی در وب‌سایت خود، نقش جدید منافقین در سیاست‌های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی فراق به نقل از هابیلیان، هفته‌نامه نیشن در گفت‌وگویی با موضوع بررسی سیاست‌های خصمانه جدید دولت ترامپ در مواجهه با ایران، نظر تریتا پارسی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی‌آمریکایی، را در خصوص نقش‌آفرینی گروهک منافقین در این سیاست‌ها جویا شده است.

در این گفتگو که در تاریخ ۵دسامبر۲۰۱۸ بر روی وب سایت هفته‌نامه نیشن قرار گرفته است، جیمز کاردن، خبرنگار نیشن به‌منظور کمک به درک بهتر دور جاری از جنگ کلامی اعضای کابینه ترامپ علیه ایران، ازجمله سخنرانی جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک در منامه، که در آن سخنان تندی را علیه دولت ایران مطرح کرده بود، سؤالاتی را از تریتا پارسی پرسیده است.

در بخشی از این گفت‌وگو، کاردن با اشاره به تغییر مشی آمریکا در قبال ایران از براندازی از بیرون (Regime Change) به فروپاشی (Collapse)، و تمایل ترامپ برای ایجاد تغییر در ایران از طریق بی‌ثبات‌سازی کشور از درون، به‌جای دخالت مستقیم نظامی، شرایط را برای نقش‌آفرینی گروه‌هایی مانند «فرقه تروریستی» سازمان مجاهدین خلق (منافقین) مطلوب توصیف می‌کند و از پارسی می‌خواهد نظر خود را در این‌باره بیان کند.

بنیانگذار شورای به اصطلاح ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) در تأیید نظر خبرنگار نیشن، بیان می‌کند با توجه به هزینه‌هایی که اقدام نظامی در پی خواهد داشت، و مسلماً نه به‌دلیل دغدغه‌های انسان‌دوستانه، ترامپ ترجیح می‌دهد هدف خود (یعنی سرنگونی نظام ایران) را بدون پیگیری اقدام نظامی محقق کند. ازین‌رو، پیش بینی می‌کند ترامپ به جای جنگ یا براندازی از بیرون، که بسیار پرهزینه خواهد بود، فروپاشی از درون را در دستور کار خود قرار دهد.

نویسنده کتاب «ازدست‌دادن دشمن؛ اوباما، ایران و پیروزی دیپلماسی» در توضیح پیش‌بینی خودْ استدلال می‌کند در حالی‌ که منافقین، به‌دلیل بی‌اعتباری گسترده در ایران، در تحقق‌بخشیدن به هدف اول از کارایی لازم برخوردار نیست، به نظر می‌رسد، دولت ترامپ به آن، به دلیل تجربه فراوانش در خرابکاری، تروریسم، سوء‌قصد و حتی جنگ منظم، به چشم عنصری مفید در اجرای فروپاشی و جنگ شهری احتمالی، نگاه می‌کند.

در ادامه، کاردن از تریتا پارسی می‌خواهد با توجه به آشنایی‌اش با منافقین، به‌خصوص یادداشتی که برای نشریه نقد کتاب لندن در این موضوع نوشته، برای خوانندگانی که ممکن است از آن‌ها شناخت نداشته باشند، کمی درباره ماهیت این گروه صحبت کند.

پارسی در جواب این سؤال، سازمان مجاهدین خلق را یک «فرقه تروریستی خشن» توصیف می‌کند که اول‌بار با کشتن آمریکایی‌ها و مسئولان رژیم شاه در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ ترورهای خود را آغاز کرد. او سپس با اشاره به حمایت اولیه منافقین از انقلاب اسلامی و رویارویی ثانویه آن‌ها با نظام اسلامی، فرار آن‌ها از ایران و پناهنده شدنشان به صدام در زمان جنگ ایران و عراق را خاطرنشان می‌کند. تریتا پارسی همچنین به همدوشی منافقین با صدام در زمان جنگ اشاره می‌کند؛ اقدامی که برای آن‌ها به قیمت از دست‌رفتن همه اعتبارشان در داخل ایران تمام شد. بنیانگذار نایاک بحث تاریخچه سازمان مجاهدین را با تبدیل شدن این گروه به ارتش شخصی صدام برای نسل‌کشی شیعیان در جنوب و اکراد در شمال عراق، خاتمه می‌دهد.

در بخش دیگری از گفت‌وگو درباره حضور منافقین در ایالات متحده، پارسی بیان می‌کند که این گروه هم‌زمان با جنگیدن برای صدام، لابی‌گری بسیار گسترده خود را در کاپیتال هیل (ساختمان کنگره آمریکا) با تأمین بودجه‌های هنگفت مبارزات انتخاباتی اعضای دموکرات و جمهوری خواه کنگره، آغاز کرد. به اعتقاد تریتا پارسی، منافقین علاوه بر بهره‌مندی از پول های نفت سعودی، به این خاطر که می‌گفتند نظام ایران بد است و باید سرنگون شود، در آمریکا با در باغ سبز مواجه شدند. این تحلیلگر ایرانی‌آمریکایی، در پایان به این نکته اشاره کرد که فرقه رجوی علی رغم حضور متعاقب در فهرست تروریستی آمریکا، همچنان به لابی‌گری گسترده خود ادامه داد؛ روشی که به بیرون آمدن آن‌ها از فهرست تروریستی در سال ۲۰۱۲ منجر شد.

انتهای پیام

 

لینک کوتاه : https://feraghnews.ir/?p=18874